שילוב מיטבי

כאשר נולד לנו ילד אנחנו רוצים לגדל אותו כך שיקח חלק ייצרני וחשוב בחברה בה אנחנו חיים. אנחנו רוצים שהילד שלנו יהיה אדם שלוקח חלק פעיל בעולם – עובד ומקיים קשרים חברתיים ענפים. כאשר לילד שלנו יש צרכים מיוחדים אנחנו יכולים לגלות שההשתלבות שלו בחברה יכול להיות קשה מאוד ולא קל. החברה בה אנחנו חיים לא תמיד מגלה סבלונות כלפי אנשים בעלי צרכים מיוחדים ובשבילם כל חלק שהם לוקחים "בחברה הרגילה" הוא ניצחון לא מבוטל. אם אנחנו רוצים שהילדים שלנו יגדלו להיות אנשים מתפקדים ונורמטיביים למרות הצרכים המיוחדים שלהם אנחנו חייבים להתחיל להרגיל אותו כבר מגיל צעיר מאוד לא לקבל הנחות ולהילחם על השילוב שלו. שילוב הילדים שלנו במערכת החינוך הרגילה יכול לסייע להם ליהנות משילוב מיטבי בהמשך חייהם הבוגרים.

שילוב מיטבי לילדים עם בעיות קשב וריכוז

ממבט ראשון בעיות קשב וריכוז יכולות להראות לרובנו כמו בעיות פעוטות, אך המציאות של ילדים אשר סובלים מבעיות קשב וריכוז

שילוב מיטבי
שילוב מיטבי

היא הכול חוץ מפשוטה. ילדים אשר סובלים מבעיות קשב וריכוז מתקשים להתרכז בביצוע פעולות. הם נעים הלוך ושוב בין משימה אחת לשנייה לשלישית מבלי להשלים אף אחת מהן. החיים של ילדים עם בעיות קשב וריכוז הם חיים של התחלות ללא קץ – ללא סופ או סיום ומעבר לשלב הבא. כאשר אנחנו משלבים ילדים עם בעיות קשב וריכוז בבבתי ספר רגילים אנחנו מלמדים אותם להתמודד עם הקושי שלהם. אנחנו מלמדים אותם להיענות לאתגר שהחיים הציבו בפניהם ולצלוח אותו. שילוב מיטבי של ילדים בעלי בעיות קשב וריכוז בבתי ספר רגילים הוא כזה שיאפשר להם להיות בעלי תפקידים מאתגרים ומעניינים בצבא ולאחר מכן במהלך חייהם הבוגרים במקום העבודה שלהם.

שילוב מיטבי לילדים עם לקויות למידה

שילוב מיטבי של ילדים בעלי לקויות למידה יכול להיות שילוב מאתגר מאוד, אך כאשר הוא מושג אין מטרה או הצלחה יפים ממנו. כאשר ילדנו בעל לקויות הלמידה מנסה להשתלב בבית ספר רגיל הוא זקוק לתמיכה וללווי רב שיסייע לו להתמודד עם הקשיים הרבים שלו מבחינה קוגנטיבית ורגישית. התמיכה שנעניק לילד שלנו והתמיכה שבית הספר יעניק לו תאפשר לו לצמוח ולהתגבר על הקשיים. כך ההתמודות של ילדנו תהיה פסגה שהם (ואנחנו כבשנו) בדרך להצלחה האישית שלהם. כאשר הילדים שלנו יצליחו להתשלב בבית ספר רגיל יהיה להם קל יותר להשתלב בחברה הרגילה בחיים הבוגרים שלהם. הם יוכלו למצוא עבודה טובה ואפילו ללמוד לימודים גבוהים באוניברסיטה או במכללה. שילוב מיטבי בבתי הספר מהווים את המפתח להצלחת הילדים שלנו בהמשך החיים שלהם.

לסיכום, ניתן לומר שכאשר הילדים שלנו מצליחים לקחת חלק פעיל בחברת הילדים ובפעילות הבית ספרית (כולל הפעילות הלימודית) הם חווים חוויה של הצלחה ושל הישג. חוויות אלו והישגים אלו יחזקו את הביטחון העצמי שלהם ויעניקו להם את הכלים ואת הביטחון להמשיך ולהצליח בהמשך החיים שלהם בכל אשר יעשו. זו היא בין השאר האחריות של בית הספר לאפשר לילדים שלנו ליהנות מהצלחות יפות אלו. בית הספר חייב לסייע לילדנו בכל דרך שיש לו. הסיוע של בית הספר יאפשר לילד שלנו לקבלת את התמיכה לה הוא זקוק מכל הבחינות ובכל תחומי חייו על מנת שיצליח.