שילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים

לאף הורה זה לא קל לגלות שהילד שלו סובל מקשיים שונים, אך האמת היא, שזה עלול לקרות לכל אחד ואחד מאיתנו. יש הורים לילדים עם בעיות של פיגור שכלי קשה, פיגור שכלי קל וגם סוגים אחרים של בעיות התנהגות או קשב וריכוז. אחד מהדברים שהופכים את ההתמודדות עם מקרים כאלה להיות לא פשוטה, זו השאלה מה יהיה בעתיד והאם זה אומר שצריך להוציא את הילד מבית הספר הרגיל שאליו הוא הולך מהיום הראשון שבו הוא בכיתה א'. ראשית, כדאי לדעת שאין תשובה אחת נכונה לכל המקרים ובנושא הזה בהחלט כל מקרה צריך להיבדק לגופו. שנית, בנוגע לתחום של שילוב ילדים בעלי צריכם מיוחדים במערכת החינוך, כדאי לדעת שיש הרבה הורים שצריכים להתמודד עם הנושא הזה, ולכן כל מי שזה קורה לו יכול להתנחם בעובדה שהוא לא יעבור את העניין הזה לבד. הבן שלכם התגלה כסובל מבעיות שונות של קשב וריכוז? או אולי בעיות התנהגות למיניהן? אם כך, אחרי האבחון ואחרי הבנת המצב לעומק אפשר יהיה להתחיל חשוב מה לעשות בנידון, והעובדה שאתם לא צריכים להתמודד עם המצב לבד יכולה בהחלט להיות מרגיעה בתור התחלה.

שילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים בחינוך זה אחריות של שני הצדדים שילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים

יש הורים שחושבים, ובצדק, שהנושא של שילוב ילדים בעלי צריכם מיוחדים במערכת החינוך זו צריכה להיות אחריות של בית הספר עצמו ושל מערכת החינוך בכלל. יחד עם זאת, ולמרות שהמצב הזה יכול היה להיות אידיאלי, בפועל הדברים לא מתנהלים בצורה כזאת. לא תמיד המורים יודעים איך להתייחס לכל בעיה של כל ילד ולא תמיד בית הספר עצמו ארוך למצבים כאלה, ולכן הדבר החשוב ביותר שצריך להבין זה שאסור להתייאש. למרות שמערכת החינוך לא יכולה תמיד לספק תשובות זה לא אומר שצריך לקחת את הילד עם הצרכים המיוחדים ולהעביר אותו לבית ספר מיוחד או לבית ספר פרטי, כי בסופו של דבר, על ידי גורם שלישי שמתווך בין ההורים ובין מערכת החינוך, אפשר יהיה למצוא פתרון לכל ילד.

איך משלבים ילד עם צרכים מיוחדים בבית הספר?

על ידי גוף כמו "שילובים בחינוך" אפשר לא רק לעזור לילד עצמו שסובל מקשיים שונים, אלא אפשר גם לבנות תוכנית שילוב פרטנית לכל אחד מהילדים המתקשים. המרכז הזה הוא מרכז שיש בו אנשי מקצוע בעלי ניסיון רב הן בתחום של הכרות מערכת החינוך מבפנים והן בתחום של מתן עזרה לילדים עם צרכים מיוחדים, והניסיון הזה בא לידי ביטוי בשירות שניתן לכל הורה. חשוב ביותר להבין שהמרכז הזה יכול לגרום לכם לא רק להרגיש הרבה פחות לבד אל מול ההתמודדות שמצפה לכם, כי למעשה המרכז הזה יכול להכין את מערכת החינוך לקראת קליטת הבן שלכם עם הצרכים המיוחדים שלו. אין ספק שמערכת החינוך צריכה להיות הרבה יותר פתוחה לילדים עם צרכים מיוחדים, אך לפני שזה יקרה, חשוב לדעת שיש מקום נוסף שאליו אפשר לפנות. מרכז זה מעניק עזרה על ידי השירות שמקבלים בו, והוא גורם לכך שקליטת הילד המתקשה במערכת החינוך תוכל להיות הרבה יותר קלה ונכונה.