מהו שילוב

יש ילדים ביישנים ויש ילדים גבוהים. יש ילדים עם משקפיים ויש ילדים שלא אוהבים לאכול ירקות. יש גם ילדים שלא קל לעשות משימות שלילדים אחרים הן פשוטות מאוד. קשה להם בתקשורת בין אישית או שקשה להם לשבת כל השיעור מבלי להפריע. קשה להם ללמוד לקרוא ולכתוב וקשה להם ללמוד חשבון. ילדים אשר סך הקשיים שלהם גדול מאוד זקוקים בדרך כלל לסיוע ועזרה נוספים. הם זקוקים לחיזוקים, ייעוץ ויכולת הכוונה. אם לילד שלנו יש צרכים מיוחדים הוא לא חייב ללמוד בבית ספר לחינוך מיוחד – הוא יכול גם להשתלב בכיתה רגילה של ילדים אשר אין להם צרכים מיוחדים. שילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים בכיתות רגילות הינו מעשה שיכול לקדם מאוד את הילד שלנו.

מה זה בעצם שילוב?

שילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים
שילוב ילדים בעלי צרכים מיוחדים

אז איך שילוב מתבצע ומה זה בעצם אומר "שילוב"? שילוב של ילדים הוא למעשה מתן אפשרות לילדים בעלי צרכים מיוחדים להשתלב בחברה "הרגילה". בדרך כלל כאשר הילד שלנו משולב בכיתת חינוך רגילה יהיה לו חונך או סייעת אשר יסייעו לו להשתלב מבחינה חברתית ולימודית עם שאר הילדים בכיתה. החונך או הסייעת ישבו עם הילד שלנו בזמן ההפסקה ובזמן השיעורים. הם יסייעו לו להטמיע ולהבין איך מתנהגים בחברה ואיך לבצע משימות פשוטות לכאורה כמו שיחה, משחק וגם פתירת תרגלי חשבון או קריאת ספר באנגלית. החונך או הסייעת הם למעשה המתווכים בין הילד שלנו, בית הספר, הסביבה הלימודית והילדים האחרים בכיתה.

למה כדאי לנו לשלב את הילדים שלנו בכיתה רגילה?

נשאלת השאלה למה בכלל כדאי לנו לשלב את הילד שלנו בכיתה רגילה של ילדים אשר אין להם קשיים מיוחדים או דומים כמו הקשיים של הילד שלנו? התשובה לכך היא פשוטה. כאשר הילד שלנו יסיים את בית הספר הוא יצטרך לחיות בקרב אנשים אשר אין להם צרכים מיוחדים כמו שלו. בחיים האמיתיים אין מסגרת מכילה או הקלות רק בגלל שיש לך קושי. רובנו הולכים לעבודה במקום רגיל ולומדים במקום רגיל – מקומות אשר דורשים הרבה מיומנויות קוגניטביות, חברתיות ורגשיות. כאשר אנחנו משלבים את הילד שלנו בבית ספר רגיל אנחנו מכינים אותו "לחיים האמיתיים" שיהיו לכשייסים את בית הספר. החיים בהם ידרשו ממנו לעשוצת דברים כמו כל אדם אחר בלי התחשבות מיוחדת או סנטימטים. השילוב יכול לאפשר לילד שלנו להתחזק וללמוד איך עליו להתמודד מצד אחד עם הקושי שלו (הצרכים המיוחדים) ומצד שני איך עליו לעמוד במשימות החיים. כמו שבבית הספר הילד שלנו יצטרך להתמודד עם ילדים לא נחמדים או שיעורים שהוא לא מבין בגלל הקושי שלו, כך גם בחיים שלאחר הלימודים, הילד שלנו יצטרך לעבוד עם אנשים לא נחמדים ולבצע משימות לא מעניינות או פשוטות.

לסיכום, ניתן לומר שהשילוב מאפשר לילד שלנו להשתלב בחברה הכללית. שילוב זה יאפשר לילד שלנו לצאת לעצמאות בדרך קלה יותר ומטיביה יותר בחייו הבוגרים. מטרת השילוב היא גם להכין את הילד שלנו לחיים וגם לאפשר לו להתחזק וללמוד מיומנויות אשר יכולות להיות שימושיות מאוד עבורו בהמשך חייו (גם מיומנות קוגנטיביות וגם מיומנות חברתיות ומיומנות של תקשרות בין אישית ותקשורת אישית) הבוגרים.