לקויי למידה

לקויות למידה הן קושי אמתי וכואב של ילדים רבים. יש הרבה מאוד סוגים של לקויות למידה כאשר המשותף לכל הלקויות השונות הוא הדרך בה הן מקשות על הסובלים מהן לתפקד תפקוד תקין במהלך חיי היומיום. לקויות למידה יכולות למשל לחבל בדרך שבה הילדים שלנו קוראים וכותבים. לקויות למידה יכולות להפריע לילדים שלנו לעשות תרגילי חשבון פשוטים של חיסור וחיבור והן יכולות לשבש את הדרך בה הם מתפקדים בכיתה. לקויות למידה לא קשורות לאינטלגנציה של הילדים שלנו. יש הרבה מאוד ילדים שסובלים מלקויות למידה, אבל האינטלגנציה שלהם גבוהה מאוד. ילד אשר סובל מלקויות למידה זקוק לתמיכה רבה וסיוע אשר יאפשרו לו לתפקד בחיים היומיום שלו.

על הקשיים הרגשיים של ילדים עם לקויות למידה

ילדים רבים אשר לוקים בלקויות למידה סובלים גם מקשיים רגשיים בעקבות הלקות. ילדים אשר יש להם קושי בקריאה, בכתיבה, בביצוע פעולות חשבון וגם קשיים בריכוז יכולים לסבול מרגשי נחיתות, מביטחון עצמי נמוך ומתסכול רב. התסכול של הילדים נובע מהקושי שלהם (ולעיתים גם של הסבובים והמטפלים בהם) להכיל את הלקות. כל לקות היא דבר מאוד מתסכל ומרגיז. ילדים רבים לא יודעים כיצד להתמודד עם הקושי שלהם והם מגיבים ללקות בכעס או בבעיות התנהגויות או בקשיים רגשיים של חרדה (כמו למשל חרדה מפני כישלון). כאשר הילד שלנו מאובחן כמי שסובל מלקויות למידה או מלקות למידה אחת כדאי לנו להעניק לו סיוע ותמיכה רגשיים. גם צוות ההוראה בבית הספר מעניק לילדנו סיוע רגשי וליווי בעקבות הקושי שלהם.

איך ניתן להתמודד עם לקויות למידה?

יש מגוון דרכים להתמודדות עם לקויות למידה. כאשר הילד שלנו סובל מלקויות למידה כדאי לנו לקחת אותו לשיעורים בהוראה מתקנת. הוראה מתקנת היא הוראה פרטנית אשר בה הילדים שלנו לומדים מיומנויות למידה חיוניות כמו איך לקרוא, איך לכתוב ואיך לפתור תרגילי חשבון. דרך התמודדות נוספת וחשובה במיוחד עם הלקות היא התמודדות במסגרת הבית ספרית. בתי ספר רבים מציעים שירותים רבים ותמיכה לילדים אשר סובלים מלקויות למידה. בית הספר מעניק לילדים שעות פרטניות ושעות תגבור בשביל שיוכלו להדביק את החומר הלימודי עם שאר הכיתה. בתי ספר מסוימים מאפשרים לתלמידים שלהם להסתייע בחונכת לימודית או בסייעת לימודית. תפקיד החונך או הסייעת הוא לחזק את הילדים שלנו הן מבחינה רגשית והן מבחינת החומר הלימודי.

לסיכום, ניתן לומר, שלקויות למידה הן בעיה קשה. חשוב לומר שלקויות למידה הינם בעיה מולדת (ברוב המקרים, לעיתים בגלל מחלה או בגלל תאונה הילד יכול לסבול מלקויות למידה). התמודדות עם לקויות למידה דורשת תמיכה רבה הן מהמשפחה והן ממערכת החינוך. כל ילד בעזרת התמיכה והסיוע הנכונים והמותאמים לו אישית יכול להגיע להישגים גבוהים מאוד מבחינה אישית ולימודית למרות הלקויות שלו. ההבנה שילדנו יכול להצליח למרות הקושי הייחודי שלו היא המפתח הטוב ביותר להתמודדות עם לקויות למידה. כאשר אנחנו מאמינים בילד שלנו אנחנו משדרים לו שהוא לא לבד ושאנחנו נותנים לו גב. התמיכה שלנו ושל המערכת הבית ספרית יאפשרו לילד שלנו להתגבר על הקושי ולחיות חיים רגילים כמו כל ילד אחר.