טיפול התנהגותי – מה זה טיפול התנהגותי?

אנשים רבים סובלים מבעיות רגשיות. הבעיה הרגשית השכיחה ביותר בקרב אנשים מכל חתכי האוכלוסייה היא חרדה. חרדה היא רגש או תחושה מציפה של פחד ואימה. לא תמיד ניתן לדעת מה עורר את החרדה או כלפי מה היא מופנית. כאשר חרדה מופנית כלפי גבר מה ספציפי כמו למשל כלבים, מים או מעליות מדובר על פוביה. יש הרבה שיטות טיפול בחרדה, כאשר שיטת הטיפול היעילה ביותר היא טיפול התנהגותי. טיפול התנהגותי (CBT) ידוע גם כטיפול קוגניטיבי. טיפול התנהגותי עושה שימוש בחשיבה וביכולת ההיגיון של המטופל בשביל לסייע לו להתמודד עם הפחד והחרדה שלו.

טיפול התנהגותי – במה שונה טיפול התנהגותי משיטות טיפול אחרות?

טיפול התנהגותי - תמי זיטלני
טיפול התנהגותי – תמי זיטלני

אז במה טיפול התנהגותי שונה משיטות טיפול אחרות בבעיות נפשיות? יש הרבה דברים בהם טיפול התנהגותי דומה לשיטות טיפול אחרות, כמו למשל משך הזמן של פגישה טיפולית (50 דקות בדרך כלל), הריחוק בין המטפל והמטופל וגם העבודה שקיים על כל הנאמר בטיפול חיסיון. טיפול התנהגותי שונה משיטות טיפול אחרות בכל שהוא בדרך כלל קצר מועד – כלומר מספר פגישות מוגדרות. שוני נוסף שלו הוא שהוא עוסק בעיקר בהווה ופחות בעבר ובילדות שלנו (כמו למשל פסיכואנליזה). הטיפול ההתנהגותי יכול לסייע מאוד להתגבר על חרדות שונות כמו חרדה חברתית או חרדה מפני טיסות.

טיפול התנהגותי – יתרונות של טיפול התנהגותי

יש הרבה יתרונות לטיפול התנהגותי. היתרון המרכזי של טיפול התנהגותי הוא שבדרך כלל אחוזי ההצלחה שלו גבוהים מאוד. ההצלחה של טיפול התנהגותי באה לידי ביטוי בשיפור ההרגשה האישית של המטופל, עליה בביטחון העצמי שלו, ירידה בתחושת החרדה שלו והרחבת דרגות החופש בחיים שלו. כאשר אנחנו מנטרלים בעזרת טיפול התנהגותי את הפחדים שלנו אנחנו יכולים להתנהג בצורה משוחררת ובטוחה יותר בעולם. יתרון נוסף של טיפול התנהגותי הוא שמשך הטיפול מוגדר מראש. כאשר אנחנו הולכים לטיפול מוסג זה אנחנו יכולים גם לדעת מתי יהיה תאריך הסיום שלו וכך אנחנו לא מפתחים תלות רבה מדי במטפל שלנו.

טיפול התנהגותי – איך טיפול התנהגותי יכול לעזור לילדים?

טיפול התנהגותי יכול להיות מועיל במיוחד לילדים. ילדים רבים וגם בני נוער חשים לעיתים חרדה רבה. אחת החרדות הנפוצות ביותר של ילדים ובני נוער היא חרדה מפני מבחנים. חרדת מבחן יכולה לשתק את הילדים שלנו ולגרום להם לא לממש את היכולת שלהם במבחנים בבית הספר. טיפול התנהגותי יסייע בצורה הדרגתית לילדים שלנו להתמודד עם חרדה זו. במהלכו של כל תהליך טיפול התנהגותי הילד או הנער נחשפים בצורה מדודה ואיטית לדבר שגורם להם לחרדה, במקרה של חרדת מבחן מדובר כמובן במבחנים. החשיפה האיטית גורמת למטופל להתמודד במורה הדרגתית עם הקושי עד שהוא מרגיש מוכן להתמודד אתו באופן מלא ומוחלט.

לסיכום, ניתן לומר שטיפול התנהגותי הוא טיפול יעיל מאוד ומוצלח בכל סוגי החרדות. כאשר אנחנו או הילדים שלנו חשים חרדה אנחנו לא צריכים לפחד ולהסתגר מהעולם. כדאי לנו לבקש עזרה וללכת לטיפול. הטיפול ההתנהגותי ישחרר אותנו ממטענים רבים שיש לנו ומהפחדים שלנו ויסייע לנו לחיות חיים מלאי חופש ועושר רגשי.