חינוך מיוחד

את עצם העובדה שלא כולנו זהים ולא לכולנו יש אותן יכולות כולנו מבינים באופן תאורטי, אך בין ההבנה הזאת ובין היכלות להתמודד עם מצבים כאלה יש הבדל גדול. עד שאנשים לא מגלים שלילדים להם יש קשיים שונים של השתלבות בחברה או התמודדות עם הלימודים ועם המשמעת בבית הספר, הם לא באמת יכולים להבין מזה חינוך מיוחד ומדוע כל כך חשוב להשקיע בתחום הזה. יחד עם זאת, ברגע שזוג הורים מבינים שלילד שלהם יש צרכים מיוחדים, הם מיד נרתמים לעניין. אם גם הבן או הבת שלכם סובלים מקשיים שונים, בין אם אלה הם קשיים של קשב וריכוז, פיגור שכלי קל או תופעות אחרות, הדבר החשוב ביותר להבין זה שלא צריך להפנות אותם אל מחוץ למערכת החינוך, כי היום יש מי שיעזור לכם, וגם למערכת החינוך, לשלב אותם בצורה נכונה ובכך לגרום להם להיות חלק מהחברה שבה הם חיים. הדרך הקלה ביותר היא ליצור הפרדה בין המתקשים ובין מי שנחשב נורמטיבי, אך האמת היא שזו לא הדרך הטובה, ולכן כדאי לכם להתכונן למאבק על שמירת זכויות הבן או הבת שלכם.

חינוך מיוחד והשתלבותו בחינוך הנורמטיבי

ייעוץ חינוכי ד"ר תמי זיטלני
ייעוץ חינוכי ד"ר תמי זיטלני

אי אפשר להתכחש לכך שלילדים עם בעיות שונות יש צרכים מיוחדים שלילדים אחרים אין, אך אין משמעות הדברים שצריך להפריד בין הילדים הנורמטיבית והילדים המתקשים. מה שכן צריך לעשות הוא לפנות למקום כמו "שילובים בחינוך", ולקבל שם הדרכה ועזרה בכל מה שקשור לתחום של חינוך מיוחד. אומנם מצד אחד הילדים המתקשים צריכים לקבל מענה לצרכים המיוחדים שלהם ועדיף שהם גם יעברו תכניות טיפוליות שונות, אך מצד שני, גם מערכת החינוך צריכה להבין שהם כן יכולים להשתלב בחינוך הרגיל. לכן למעשה מה שאתם צריכים, כמו הורים אחרים לילדים עם קשיים, זה גוף שלישי שיוכל לחבר בין מערכת החינוך ובין הילד המתקשה. כאן בדיוק נכנס התפקיד של גוף כמו "שילובים בחינוך", כי על ידי אשת חינוך שעוסקת בתחום הזה למעלה מ35 שנה ניתן בהחלט להגיע למצב שבו יש שילוב בין שני הגופים גם יחד.

יש לכם אל מי לפנות

פעמים רבות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים לא לגמרי יודעים מה לעשות אחרי התגלית שהבן או הבת שלהם סובלים או מתקשים. אומנם הרצון הוא להשאיר אותם במערכת החינוך הרגילה, אך לא פעם מערכת זו מערימה קשיים בלתי הגיוניים על ההורים ועל הילד, ולכן חשוב לדעת שיש לכם אל מי לפנות. אם אתם רוצים לעבור הדרכות בנושא או שאתם רוצים לדעת כיצד להתמודד מול מערכת החינוך בצורה הטובה ביותר שתוכל להוביל, בסופו של דבר, למטרות שלכם, הרי שאתם צריכים לפנות אל גוף שמתמחה בעניין הזה. חינוך מיוחד זה תחום שבכל שנה מושקעים בו הרבה משאבים, ואין ספק שהיום מערכת החינוך יכולה לתת לילדים המתקשים הרבה יותר ממה שהיא הייתה מסוגלת לתת לפני שנים. לכן לא כדאי להתייאש ופשוט צריך להחליט בצורה מקצועית ונכונה איך להתמודד עם המצב החדש שאליו נקלעתם ושבתוכו אתם צריכים להצליח לתפקד בצורה הטובה ביותר שאפשר.