התפרצויות זעם אצל ילדים – איך התפרצויות זעם אצל ילדים באות לידי ביטוי?

ילדים הם עדינים מאוד. בניגוד לנו המבוגרים שיודעים להביע רגשות של תסכול ושל כעס בדרכים מעודנות, ילדים יכולים לעיתים לבטא זאת דרך התפרצויות. התפרצויות זעם אצל ילדים יכולות לבוא לידי ביטוי בצעקות ובבכי. התפרצויות זעם אצל ילדים יכולות גם לבוא לידי ביטוי בכך שהילדים שלנו ישברו דברים בבית כמו כוסות או צעצועים שלהם. למעשה התפרצויות זעם אצל ילדים יכולות לפעמים לבוא לידי ביטוי גם באלימות ובחוסר גבולות. כאשר הילד שלנו סובל מהתפרצויות זעם חוזרות ונשנות אנחנו חייבים לקחת אותו לטיפול ולסייע לו להתגבר על כך.

התפרצויות זעם אצל ילדים – מהם הגורמים להתפרצויות זעם אצל ילדים?

יכולים להיות הרבה גורמים לנושא של התפרצויות זעם אצל ילדים. התפרצויות זעם אצל ילדים יכולות לנבוע מקושי רגשי או מחוסר ויסות רגשי. התפרצויות זעם אצל ילדים יכולות גם לנבוע מחוסר גבולות או מבלבול של הילדים. כאשר אנחנו מבלבלים את הילדים שלנו ולא שומרים על קו חינוכי ברור של מה מותר ומה אסור הילדים שלנו עלולים לחוש תסכול. כך למשל כאשר אנחנו אוסרים עליהם לאכול ממתקים אבל מוותרים להם ומסכימים להם לאכול אותם לאחר התפרצות זעם שלהם אנחנו מבלבלים אותם ומעודדים את הישנות ההתפרצויות גם בעימות הבא. התפרצויות זעם אצל ילדים יכולות להיות קשות מאוד ועלינו לטפל זאת בהקדם האפשרי, במידה והילדים שלנו (ואנחנו) סובלים מהם.

התפרצויות זעם אצל ילדים – מה הקשר בין התפרצויות זעם ובעיות רגשיות אצל ילדים?

התפרצויות זעם אצל ילדים
התפרצויות זעם אצל ילדים

התפרצויות זעם אצל ילדים קשורות קשר ישיר לבעיות רגשיות. כאשר הילדים שלנו סובלים מביטחון עצמי נמוך או מחרדה רבה הם יכולים גם לחוש כעס רב או זעם. התפרצויות זעם אצל ילדים יכולות להיות הדרך של הילדים שלנו להביע את התסכול הרב שלהם ואת הכעס שלהם. התפרצויות זעם אצל ילדים יכולות גם להיות ביטוי של תסכול שלהם מחוסר יכולת ליצור קשר עם ילדים אחרים או מתסכול שהם לא יכולים לבצע משימות מסוימות כמו למשל ללמוד לקרוא או לכתוב. חשוב לציין שלכל ילד יש את הסיבה האישית שלו שבגללה הוא סובל מהתפרצויות זעם וחשוב לברר מולו וגם מולנו ההורים מהי אותה סיבה ואז לטפל בה.

התפרצויות זעם אצל ילדים – איך אנחנו יכולים להתמודד עם התפרצויות זעם אצל ילדים?

אז איך אנחנו יכולים להתמודד עם התפרצויות זעם אצל ילדים? כאשר הילדים שלנו סובלים מהתפרצויות זעם רבות, כדאי לנו לקחת אותם לייעוץ אצל בעל מקצוע כמו יועץ חינוכי או פסיכולוג התנהגותי. גם פסיכולוג קליני יכול לטפל בנושא של התפרצויות זעם אצל ילדים. ההתמודדות עם התפרצויות זעם אצל ילדים מתחילה קודם כל בבית אתנו ההורים ולאחר מכן היא ממשיכה בגן או בבית הספר. רק טיפול כולל בילד ומתן תשומת לב לקושי שלו יאפשרו לנו לעזור לו להפסיק לכעוס כל כך או למצוא דרכים מצמיחות וחיוביות יותר לביטוי הכעס והזעם שלו. ביטויי כעס אצל ילדים יכולים להיות קשים מאוד וזהו התפקיד שלנו כהורים ללמד את הילדים שלנו להתמודד גם עם תחושות לא נעימות אלו.