טיפול קוגניטיבי התנהגותי

כל זוג הורים שמביא ילד לעולם עושה את זה מתוך הרצון לתת לו את התנאים הטובים ביותר לגדול ולהתפתח, ואך בשנים הראשונות רוב ההורים זוכים לאהבה גדולה מהילדים ורואים את היצירה שלהם גדלה. עם זאת, הכניסה לבית הספר מביאה איתה בדרך כלל לא מעט התמודדויות חדשות, הן מבחינה חברתית והן מבחינה לימודית, אך גם כאן ברוב המקרים מדובר על ילדים שכן מצליחים לקחת חלק במערכת החינוך וכן מתנהגים כפי שמצופה מהם. כמו שכולנו יודעים, לכל כלל יש יוצא מן הכלל, ולא פעם ההורים מתחילים לראות שמשהו לא רגיל אצל הילד. יש ילדים שהופכים להיות בעייתיים מבחינת ההתנהגות שלהם בכיתה, אחרים נוטים להתבודדות ועצב ואילו אחרים מבטאים את הקושי בכך שהם כועסים ללא הרף. אם זה קורה גם בבית שלכם או שקיבלתם מסרים כאלה מהמורים, חשוב שלא תזניחו את העניין, ובהחלט כדאי לבדוק האם הילד סובל מבעיה אמיתית כמו בעיית קשב וריכוז אשר גורמת לו להתנהג בצורה כזאת.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי
טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי משפר את המצב

אפילו אם תגלו שאכן לבן שלכם יש בעיה כלשהיא, כדאי שלא תיכנסו מכך ללחץ, כי היום המודעות לבעיות של קשב וריכוז ובעיות התנהגות אחרות הרבה יותר גבוהה מאשר בעבר. במידה ואכן יש קושי מסוים אצל הילד אפשר יהיה לקחת אותו לעבור טיפול קוגניטיבי התנהגותי, והאמת היא, שטיפול כזה יכול לעשות פלאים לכל אחד. הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הוא למעשה שילוב של שתי אסכולות שונות, כאשר הראשונה מאמינה שמה שמשפיע עלינו זו ההתנהגות וההרגל ואילו השנייה מאמינה שמה שמשפיע על ההתנהגות זו המחשבה. למעשה טיפול כזה לוקח את שתי האסכולות האלה ומחבר אותן ביחד, ולכן ניתן בהחלט לומר שאם הבן שלכם יעבור טיפול כזה הוא למעשה יתעסק גם עם נושא המחשבה וגם עם נושא ההתנהגות. השילוב שבין שני הדברים גם יחד הוא מה שגורם לכך שהטיפול יהיה כל כך יעיל, בין אם אצל ילדים ובין אם אצל אנשים מבוגרים.

האם הילד יכול להישאר במערכת החינוך?

מעבר לכך שכדאי לעשות לילד טיפול קוגניטיבי התנהגותי כי טיפול כזה יכול לגרום לו להרגיש הרבה יותר טוב, כדאי גם לבדוק איך נוהגים להתייחס לילדים כאלה בבית הספר שבו רשום הבן שלכם. לא בכל בית ספר יש מודעות מספיק גבוהה ולא כל בית ספר ערוך להתמודדות עם ילדים כאלה, ויתרה מכך, לא עם כל ילד אפשר להתנהג באותה צורה. בשנים האחרונות יש יותר ויותר מודעות לכך שצריך להכין תוכניות של שילוב במערכת החינוך לילדים עם צרכים מיוחדים, בין אם הצרכים הם אינטלקטואלים ובין אם הצרכים הם התנהגותיים. חשוב ביותר לוודא שאכן תהייה תוכנית כזאת, כי רק כך המורים יידעו מה לעשות ואיך להתנהג עם הילד שלכם שסובל מקושי מסוים. לא תמיד מערכת החינוך היא זו שתיזום את הכנתה של תוכנית כזאת, ולכן חשוב לדעת שיש גם גורמים חיצוניים שמכירים את מערכת החינוך מבפנים ושאפשר יהיה ליצור עימם קשר לצורך הכנת התוכנית. שילוב הילד במערכת החינוך הוא קריטי וישפיע בצורה ישירה על החיים שלו.