בעיות קשב וריכוז

לכל אחד מאתנו קשה לפעמים להתרכז. לפעמים אנחנו יוצאים מאיזון או מהשקט הפנימי שלנו ואז אנחנו אחוזי תזזית ורעש – אנחנו לא מסוגלים לשבת, לקרוא, לדבר או לעשות פעולה אחת רציפה למשך יותר ממספר דקות. ילדים אשר סובלים מבעיות קשב וריכוז מרגישים כך כל הזמן לאורך כל או רוב שעות היממה. בעיית קשב וריכוז היא חוסר היכולת להתמקד בדבר אחד וחוסר היכולת לבצע משימה מתחילתה ועד סופה. בעיה זו קשה מאוד והיא יכולה לפגוע בכושר התפקוד של ילדים רבים. ילדים אשר סובלים מבעיות קשב וריכוז הם בדרך כלל בעלי אינטלגנציה גבוהה מאוד – אך בגלל חוסר היכולת שלהם להתמקד ולהיות מפוקסים הם לא מביאים את האינטלגנציה שלהם לכדי ביטוי או לכדי מימוש הפוטנציאל שלה.

בעיות קשב וריכוז – דרכי התמודדות וטיפול

בעיות קשב וריכוז
בעיות קשב וריכוז

יש הרבה מאוד דרכים להתמודד ולטפל בבעיות קשב וריכוז. בעיות אלו מתחילות בדרך כלל בגיל צעיר מאוד, אך רק בבית הספר היסודי מתחילים לשים לב אליהן, בגלל הדרישה מהילד לשבת שעות רבות ולהתרכז בפעילויות קוגנטיביות מאתגרות מאוד כמו קריאה או הקשבה למורה למשך דקות ארוכות. לאחר שהילד שלנו אובחן כסובל מבעיות קשב וריכוז אנחנו חייבים להעניק לו את הכלים המתאימים בשביל להתמודד עם הקושי שלו – קושי איתו ניתן לנהל חיים טובים מאוד ולהתגבר עליו. דרכי ההתמודדות העיקיריות לטיפול בבעיות קשב וריכוז הן טיפול וסיוע מצד גורמי חינוך, פסיכולוגים, רופאים וגם פעילויות העשרה. בדרך שילוב של מכלול הגורמים בחייו של הילד שלנו בטיפול בבעיית קשב והריכוז שלו מהווה את דרך הטיפול הכי יעילה. חשוב מאוד לציין שבית הספר והמסגרות החינוכיות של הילד שלנו (חוגים למשל) חייבות להיות מעורבות בתהליך של טיפול בבעיה. עלינו לערב את הצוות המקצועי והחינוכי בבית הספר בטיפול בילד שלנו. בתי ספר רבים מגלים סבלנות רבה לבעיה של הילד (בין השאר בגלל המספר הגובר והולך של ילדים אשר יש להם בעיות קשב וריכוז) וגם סובלנות. בתי הספר מאפשרים לילדים להתמודד בצורה מכובדת ומכילה עם הקושי שלהם, לעיתים ההורים זקוקים לתיווך עם בית הספר בשביל שהילד שלהם יקבל את המענה הטוב ביותר לצרכיו האישיים.

לסיכום, ניתן לומר שבעיות קשב וריכוז הן אתגר גדול מאוד הן לילד, הן לנו ההורים והן לסביבה הלימודית של ילדנו. בשביל שהילד יקבל את המענה הכולל והמקיף ביותר לבעיות שלו אנחנו חייבים להיות עם אצבע על הדופק בנוגע לכל שינוי אצל הילד שלנו או אצל הסביבה שלו. כאשר הסביבה מותאמת לצרכים של הילד שלנו וכאשר הוא עושה מאמץ משמעותי להתגבר על הקושי שלו יכולים להיווצר תנאים מטיבים אשר יאפשרו לו להגיע להצלחות רבות הן בתחום הלימודי והן בתחום החברתי. הצלחות אלו יחזקו את הביטחון העצמי של הילד שלנו ויאפשרו לו להתפתח ולצמוח אל עבר יכולות חדשות ואתגרים חדשים. אתגרים אלו תמיד יהיו נוכחים בחייו של ילדנו וכאשר יהיו לו את הכלים המתאימים ואת תעוצומות הנפש להתמודד איתם הוא יהיה מסוגל לעשות כל דבר עם הרבה כוח ומחשבה. יצירת מודעות סביבתית לבעיות של הילד שלנו ויצירת מודעות אצלו (ואצלנו ההורים) תאפשר לו להצליח להתגבר על בעיית קשב והריכוז.